A bortárolás titkai – avagy nem mindegy, meddig és hogyan váratjuk az italt – Blog | BorPortré

Bortarolas_borito

A bortárolás titkai – avagy nem mindegy, meddig és hogyan váratjuk az italt

Kivételes alkalom, amikor a termelés helyén, közvetlenül abban a pincében tudjuk kóstolni a borokat, ahol azok készültek. Általában szállítják, pakolják, hűtik a palackokat már addig is, amíg a borszaküzletbe vagy az étterembe kerülnek. Ezekre a folyamatokra nincs ráhatásunk egyszerű borfogyasztóként. Arra viszont van, hogy mi hogyan tároljuk a borokat otthonunkban, ha nem bontjuk fel őket azonnal. Legyen a hűtőben? Legyen a polc tetején? Álljon, feküdjön? Erről szól ez a cikk!

Sok családnál a szekrény tetején őrizgetik a drágább borokat – függetlenül annak stílusától, fajtájától, kiszerelésétől. „A jó asszony olyan, mint a jó bor: idővel csak nemesedik” – tartja a mondás, de azért mielőtt erre mérget vennénk, érdemes megvizsgálni, milyen borról és milyen asszonyról van szó…

Bortarolas_borito

A jó bor nemesedik?

Ha komolyabb borkészlettel rendelkezünk, és nem mindig adott eseményre veszünk egy-egy palackkal, akkor előfordulhat, hogy akár évekig is tároljuk az italt otthonunkban fogyasztás előtt. A könnyű, reduktív, egynyári tételekkel ezt ne tegyük meg: ezeknek ugyanis pont a frissessége adja a szépségét, ami egy-két év után elveszik. Egy komolyabb, hordós érlelésű fehér- vagy vörösbor, illetve az édes borok esetében már nyugodtan félretehetjük a megfelelő alkalomra a tételt, de egy-két szabályt érdemes ilyenkor is betartani, hogy ne legyen nagy a csalódás, amikor kihúzzuk a dugót.

Figyeljünk a hőmérsékletre!

A nagy hőingadozás nem tesz jót az italnak. A legoptimálisabb a 10-15 °C közötti állandó hőmérséklet – vagyis a pincehőfok. Ilyen szempontból a konyha (ahol sütünk-főzünk, és felmelegszik a levegő) vagy a polc teteje (ahol a legmelegebb van a lakásban, hiszen a meleg levegő felfelé száll) a lehető legrosszabb választás. Ha van pincénk, garázsunk, inkább oda helyezzük hosszú távú megőrzésre az italt.

Bortarolas1

Állva vagy fekve?

A válasz: attól függ! Dugós tételnél fontos, hogy a bor folyamatosan érintkezzen a dugóval, így a parafa nem szárad ki és nem kerül levegő az italba, beindítva nem kívánatos oxidációs folyamatokat. Értelemszerűen csavarzáras tételnél ez nem számít: ott alapértelmezetten légmentes a zárás, tehát ezek a tételek nyugodtan várhatják álldogálva is, mikor jön el az ő idejük!

Diszkóban a helye!

… a fénynek és a rázkódásnak. A bor ugyanis mindkettőt nehezen viseli. Érdemes mind a természetes fénytől, mind a mesterséges fénytől távol tartani a palackokat, ezek ugyanis felmelegíthetik a borokat (további erjedést előidézve) vagy akár nem kívánatos ízhatásokat is okozhatnak. Ugyancsak nem érdemes sokszor dobálni, feleslegesen szállítani, ide-oda átpakolni. A borhoz a nyugalom illik – akkor is, amikor még a palackban és akkor is, amikor már a poharunkban van…

Bortarolas2

Előjáték a legteljesebb borélményért

Ha már tudjuk, hogy hamarosan asztalra kerül egy tétel, akkor érdemes felkészíteni a nagy pillanatra. Ahogy egy nőnek is idő kell, hogy „hangulatba” kerüljön, a bort sem érdemes instant megoldásként mélyhűtőbe tenni fél órára (ez nagyon káros a kristályszerkezetére!) vagy Uram bocsá’, vörösbor esetén rátenni a radiátorra… Gondolkozzunk jó előre: egy testes vörösbort akár órákkal korábban hozzunk fel a pincéből és dekantáljunk, egy fehérbort vagy pezsgőt pedig idejében kezdjünk el behűteni. Ugyancsak nem szerencsés a pohárba jégkockát tenni – gondoljunk csak bele, a jégkocka idővel megolvad és buborékmentes fröccsé alakítja a borunkat…

Ideális fogyasztási hőmérséklet

6-8 °C Édes borok Tokaji Aszú, Szamorodni
6-10 °C Habzó és gyöngyöző borok, pezsgők Champagne, Cava, Prosecco
7-10 °C Könnyű- és közepes testű fehérborok Irsai Olivér, Cserszegi Fűszeres
10-13 °C Közepes- és nagy testű fehérborok Furmint, Hárslevelő, Kéknyelű
13 °C Könnyű vörösborok Kadarka, Kékfrankos
15-18 °C Közepes- és nagy testű vörösborok Cabernet Savignon, Cabernet Franc

Szerző: Kocsis-M. Brigitta

Videótár

SteveKadas