Főszerepben a kéknyelű: folytatódik a badacsonyi Bortriatlon
Májusban egy tematikus szürkebarát hétvégével startolt el az idei Bortriatlon, június 17-19. között pedig a második állomásához érkezik a rendezvény – ez lesz a Kéknyelű Zsendülés.
A Bortriatlonnak közel tíz éves hagyománya van a Badacsonyi borvidéken. A szervezők – a Badacsonyi Turisztikai és Borút Egyesület szakemberei és a helyi borászok – azt szeretnék, hogy a három tematikus hétvége során a résztvevők megismerkedhessenek a térség meghatározó borfajtáival. Június 17-19. között a kéknyelű kerül majd reflektorfénybe: a pincészetekben egész biztos, hogy rengeteg izgalmas dolgot mesélnek majd róla – például azt, hogy honnan kapta a nevét. Ráhangolódásként nézzük, hogy dióhéjban mit lehet tudni erről az ősi magyar fajtáról!
Igazi kuriózum
Tavaly ősszel a BorPortré blog ismeretterjesztő posztja a kéknyelűvel kapcsolatban azt járta körül, hogy a fajtabemutatásokban miért találkozunk olyan gyakran a „hercegnő, primadonna, szeszélyes” szavakkal. Arra jutottunk, hogy a válasz többrétű:
- Ugyancsak megválogatja, hogy hol terem: a vulkanikus területeket, bazaltos talajt kedveli – nem véletlen, hogy Badacsonyban talált otthonra.
- Kizárólag női ivarú szőlő: beporzásához ezért rózsakövet vagy budai zöldet ültetnek a közelébe.
- Többször meg kellett menteni: a filoxéravész és a rendszerváltás előtti nagyüzemi termelés igencsak megritkította sorait.
A Bortriatlon szervezői férfias, tüzes, határozott savgerincű fajtaként írják le, mely illatában zárkózottabb, ízében ásványos. Kellő odafigyelés mellett bora szépen visszatükrözi a termőhely sajátosságait.
Néhány epizód tündöklésének történetéből: valaha a királyok és császárok italának tartották, a III. században a pannóniai származású Probus imperátor például annyira lelkes híve volt, hogy még a hadvezéri teendőit is háttérbe szorította azért, hogy a kéknyelű ültetésével, gondozásával foglalkozhasson. Ha ugrunk egy nagyot az időben, akkor azt látjuk, hogy a kéknyelű a két világháború között rendszeresen feltűnt a Gundel Étterem borlapján, és az 1939-es New York-i világkiállítás kínálatában is szerepelt.
Váli Péter (VáliBor) szervező szerint: „Badacsony méltán büszke lehet saját szőlőfajtájára, a kéknyelűre, mely sehol máshol a világon nem található. Igazi rejtett kincs ez számunkra, mely párját ritkítja.” Újdonság, hogy az Istvándy Borműhely kezdeményezésére idén létrejött a Kéknyelű Ízbank, amely a legjobb kéknyelű borokat hivatott megőrizni a jövő badacsonyi borásznemzedéke számára.
A tíz helyszín
A Bortriatlon remek alkalom arra, hogy felfedezőútra induljunk a tanúhegyek között, élvezzük a borvidék páratlan környezetét és a pincészetek kínálatát, a Balaton közelségét. A Kéknyelű Zsendülés részvevői, településenként:
Badacsony:
- Dobosi-Stier Pincészet Badacsonyi Fröccsterasz
- Éliás AlaptáBOR
- Istvándy Borműhely
- Málik Pince
- Németh Pince
Badacsonyörs:
Badacsonytomaj:
- Borbély Családi Pincészet
- Fata Pince
- Válibor Vinotéka & Presszó
Gyulakeszi:
- von Beőthy Pince
Nem csak a borról szól
A tematikus bortúrák, borkóstolók mellett a szervezők finom falatokkal és kulturális programokkal várják a vendégeket. Lesz nyereményjáték, a résztvevő pincészeteknél pecsétet lehet gyűjteni (ehhez a füzetet a Tourinform irodában és a borászatokban szerezhető be).
A szervezők szerint a Bortriatlon három hétvégéje során nem csak a borászatok egyénisége mutatkozik meg, hanem a borvidék erősségei és az itteni összetartás is.
Ebben a szellemiségben szerveződik majd a rendezvénysorozat utolsó eseménye, a Rizling Vakáció is, amelyre október 14-16. között kerül sor.
További információ:
- Badacsonyi Turisztikai és Borút Egyesület -Tourinform Badacsony: badacsony.com; badacsonytomaj@tourinform.hu; 06-87/531-013
- Részletes program: https://www.badacsony.com/esemenyek/bortriatlon-keknyelu-zsendules/
- Facebook esemény
Sajtóanyag alapján (forrás: Badacsonyi Turisztikai és Borút Egyesület), Nádasi Eszter.
A képekért köszönet a szervezőknek.