„Bor, de egy kicsit más” – interjú Király Dáviddal, a Lajos-Király Manufaktúra ribizliborairól
Ha azt mondjuk „bor”, szinte mindenki azonnal a szőlőből készült verzióra gondol. Pedig a gyümölcsborok palettája is széles, más gyümölcsökből is készülnek reduktív eljárással alkoholos italok. Ezúttal a ribizliről és a ribizliborokról beszélgettem Király Dáviddal, a Lajos-Király Manufaktúra borászával, akiknek ez a specialitásuk.
Dáviddal és a ribizliborokkal 2021 nyarán, a Westend Borpikniken találkoztam először, ahol megkóstolhattam a ribizlifröccsöt: ez egy koktél, amelynek az alapja a pirosribizli bor, felöntve szódával, de kerül még bele ribizli, narancskarika, mentalevél és jég is. Az augusztusi melegben különösen sokan keresték ezt azt italt a Westend tetőkertjén a borfesztiválon, egy szerencsés nyertes még egy giga-fröccsöt is elfogyaszthatott a barátaival! Most fél évvel később a Lajos-Király Manufaktúra születéséről, céljairól és jövőbeni terveiről beszélgettünk.
Kezdjük a talán legegyértelműbb kérdéssel: miért pont a ribizli?
Nagyapámék ribizlivel foglalkoztak, már gyerekkoromtól fogva kint voltam az ültetvényen és a szüreteken. Eleinte nyaranta, a szünetben segítettem mamáéknak a bátyámmal és a nagybátyámmal, idővel viszont egyre többet tanultam tőlük a ribizliről és ribizli termesztéséről, a földdel és a gyümölccsel is jobban kapcsolatba kerültem. A nagyapám halála után pedig gyakorlatilag „ribizlit örököltem”: meg sem fordult a fejemben, hogy ezeken a földeken én mást termesszek.
Honnan jött az ötlet, hogy a ribizliből bort is lehet készíteni?
A nagyapám gondolt egyet és elkezdett bort készíteni a ribizliből, eleinte a családnak és a barátoknak. Onnantól kezdve a szőlőbor mellett mindig volt ribizlibor is a pincében – ha mentem buliba, kértem a nagyapámtól ribizlibort és nagyon jó visszajelzések jöttek, mindenki nagyon szerette. Valahonnan innen indult az egész.
Mielőtt teljesen átvetted a földet és a ribizlitermesztést, mással foglalkoztál?
Másokhoz hasonlóan fiatalon nekem sem voltak nagy céljaim: érettségi után nem nagyon tudtam, merre induljak. Alapvetően reál beállítottságú vagyok, ezért néhány évig villamosmérnöknek tanultam, de nem volt az én világom, ezért úgy döntöttem, hogy inkább szakácsnak állok. Gyerekkoromban a szüleim és a családom révén gyakran jártunk rokonokhoz, barátokhoz vendégségbe, sokszor segítettem nekik a főzésben, így hamar megtanultam különféle ételeket jól elkészíteni, egyfajta „folyamatos vendéglátásban” nőttem fel. A főzés szeretete is mindig bennem volt, így végül ez lett a szakmám. A nagypapám halála után viszont semmiképpen sem szerettem volna, ha eladjuk a földet így – főleg a szüleim indíttatására – átvettem és magam is belefogtam a ribizlitermesztésbe.
Máshogyan kell ribizliből bort készíteni, mint szőlőből?
Technológiailag nincs nagy különbség, az egyik nagy eltérés a szabályokban van: amit szabad borkészítésnél a szőlővel, azt nem biztos, hogy nekem is szabad a ribizlivel. Emiatt sokkal nagyobb szabadság is van benne, viszont az eszközök, a szakirodalom, a technológiák mind a szőlőre vannak kifejlesztve, ilyen szempontból nehezebb is. A mi munkánkban rengeteg az innováció, sok mindent nekünk kell kitapasztalni és kialakítani és ez úgy, hogy évente egyszer tudunk szüretelni és bort készíteni, egy nehéz és egyben nagyon érdekes feladat is. Sokkal több benne a kockázat, főleg azért, mert én nem a piacra termelem a gyümölcsöt, hogy minél többet eladjak belőle, hanem jó minőséget szeretnék előállítani.
Ha már szóba került a minőség, nem tudok szó nélkül elmenni mellette, hogy ez a különleges bor milyen különleges csomagolást kapott…
Az egész cégünkkel a minőségre törekszünk, amibe természetesen a termékeink megjelenése is beletartozik. A különleges formájú, portói típusú üveggel azt szeretnénk sugallni az embereknek, hogy: „bor, de egy kicsit más.” A címkét Ipacs Gézával terveztük, aki már számos borászattal dolgozott együtt, egy igazi zseni. Az irányvonalak tőlem származnak, de szabad kezet kapott – biztos voltam abban, hogy amit ő kitalál, azt meg kell valósítani. Az „RBZL” rövidítés például Géza ötlete volt. A logó esetében az volt a kérésem, hogy egy egyszerű, piktogram-szerű logót szeretnék, ami „ribizli, de nem szőlő”. Itt jön vissza egy kicsit az eredeti szakmám, a szakács, hiszen az ember először „szemmel eszik”. Ha valami szép és minőségi, azt meg akarod fogni és ha ez a palack meg van töltve egy jó értelemben vett „megbotránkoztató minőséggel”, akkor nyert ügyed van.
Milyen terveid vannak a jövőre, merre szeretnél tovább fejlődni?
Amikor belevágtam ebbe az egészbe, meg kellett keresnem az origót: nekem az volt, és a mai napig az az elképzelésem, hogy egy olyan kapcsolatrendszerrel működő gazdaságot szeretnék üzemeltetni, amelyre egy éttermet is rá lehet építeni. Az első és legfontosabb, hogy legyen gyümölcs, amiből aztán a bort és más minőségi termékeket is elő lehet állítani, amik a későbbiekben akár egy saját étteremben, a többi dolog mellett is megállják majd a helyüket. Sok tervünk és ötletünk van – idővel meglátjuk majd, ezekkel mennyit és hogyan tudunk foglalkozni.
A szerző, Turi Zsófia kóstolási élményei RBZL pirosribizli bor: Halványpiros színű, könnyed, üde gyümölcsbor. Friss, „roppanós” illatú és kellemesen édes – nekem ez inkább már desszertbor kategória, de annak kiváló! Kellemes, nem tolakodó, gyümölcsös íze van, szinte érezni benne az érett piros ribizliszemeket. Önmagában kortyolgatni is nagyon kellemes, de kiváló fröccs is készíthető belőle. |
RBZL feketeribizli bor: Testes, karakteres gyümölcsbor, kevésbé édes, mint a pirosribizlis társa. Mély, sötétpiros színe van. Ízében jól hozza a feketeribizli jellegzetes, fanyar ízét és talán egy kis aszalt gyümölcs ízt is vélek felfedezni benne. Különleges borok kedvelőinek ideális választás, akár önmagában, akár karakteres vörös húsok mellé. |
Verpelét a Mátra keleti lábánál, a Tarna völgyében fekszik, Gyöngyös és Eger között. Még az 1990-es években telepített itt ribiszkét Bernáth Lajos kertészmérnök, Dávid nagyapja, akitől nem csak szakmai tudást, de a föld szeretetét és tiszteletét is megtanulta unokája. A Lajos-Király Manufaktúra (3351 Verpelét, Tűzoltó út 1.) valódi családi gazdaságként működik, folyamatosan tökéletesítik a borkészítés folyamatát és más ribizliből készült termékekkel is kísérleteznek. További információkért keressétek fel honlapjukat. Kövessétek őket Facebookon és Instagramon is!
Szerző: Turi Zsófia
Fotók: Lajos-Király Manufaktúra